Z jednej strony młodzi twórcy, słuchacze Warszawskiej Szkoły Reklamy, stawiający pierwsze kroki w artystycznym świecie. Na przeciwległym biegunie ich mistrzowie - wybitni, wielokrotnie nagradzani, z wieloletnim doświadczeniem i ogromną wiedzą.
Co łączy te dwa światy? Naszym zdaniem wspólny pierwiastek, jakim jest Pasja!
Przedstawiamy talenty naszych podopiecznych w zakresie fotografii, grafiki, filmu czy animacji. Prace te stanowią efekt kreatywnych spotkań i powstały podczas zajęć w Warszawskiej Szkole Reklamy, które są dla uczniów szansą na odkrycie swoich talentów, dzięki pracy z niezwykłymi osobistościami sztuki, reklamy i kultury.
Słuchacze nadają kształt swoim myślom, nabierają umiejętności wyrażania różnych idei, pomysłów, ale też samych siebie. Często tworzą obrazy chcąc zaznaczyć swoją indywidualność, miejsce w świecie, historii, cywilizacji, współczesności, ale też pokazać reklamy komercyjnych produktów i usług – w rozmaitych ujęciach i przy wykorzystaniu różnych mediów artystycznych.
Prezentacja podsumowuje semestr pracy słuchaczek i słuchaczy uczestniczących w prowadzonych przez Karolinę Bregułę zajęciach „Intermedia” i „Projekt fotograficzny”. W ramach cyklu dwunastu spotkań słuchacze i słuchaczki zapoznawali się z wybranymi zagadnieniami z pola fotografii, instalacji, sztuki w przestrzeni publicznej, performance, rzeźby i malarstwa.
Wystawa „Zadania” to zestawienie prac, które powstały w efekcie tych spotkań podczas ostatniego semestru. W wystawie biorą udział Marta Ankiersztejn, Paulina Broniarek, Kinga Hajduk, Eliza Krasna, Karolina Malinowska, Wiktoria Szeląg, Martyna Zarembska oraz prowadząca zajęcia Karolina Breguła.
Kinga Hajduk w swoim projekcie „(Nie) moja rodzina” portretuje obce sobie osoby, które już niebawem mają stać się częścią jej codzienności. Wszystkie fotografie w cyklu, wykonane zostały podczas pierwszych spotkań z najbliższymi przyszłego męża artystki.
Bohaterowie i bohaterki zdjęć Hajduk sami decydują nie tylko o tym, gdzie i w jakiej pozycji zostaną sfotografowani, ale też o tym, jakimi ludźmi będą w oczach nowo poznanej członkini rodziny. Pierwsze spotkanie staje się dla nich możliwością stworzenia siebie na nowo. Odgrywają role osób, którymi chcieliby być, by zaprezentować się z najlepszej strony. Fotografiom towarzyszą nagrania dokumentujące rozmowy podczas wizyt u tytułowej „(Nie) rodziny”. Słyszymy w nich niepewność, zawstydzenie, ale też element spektaklu, jakim zawsze staje się pierwsze spotkanie.
Spektakl stał się również metodą pracy Elizy Krasnej. Jej „Każda kobieta” to cykl zdjęć przedstawiających tę samą postać odgrywającą niezliczone role. Wielokrotnie sportretowana modelka na każdej fotografii Krasnej wygląda zupełnie inaczej. Zmieniające się stroje i rekwizyty sprawiają, że ciągle definiujemy ją na nowo, przypisując ją do różnych grup zawodowych, kulturowych i religijnych. Poprzez „Każdą kobietę” artystka zmusza nas do refleksji nad faktyczną tożsamością – nie tą narzucaną przez otoczenie i rozpoznawaną przez kulturowe kostiumy.
Człowiek, który u Elizy Krasnej ukrywa się za ubraniem, w cyklu „Hide & seek” Pauliny Broniarek ukrywa się za przedmiotem. Bohaterki i bohaterowie fotografii Broniarek kryją się w zakamarkach swoich prywatnych przestrzeni. Fragmenty ich nagich ciał wyłaniają się zza szaf, firan i foteli. Przypominają trochę strusie chowające głowę w piasek. Wydaje im się, że ich nie widzimy, ale paradoksalnie, poprzez swoją nieudolną nieobecność stają się jeszcze bardziej widoczne.
Praca Marty Ankiersztejn „Closeness” to opowieść o bliskości. Artystka stara się zbadać, jak blisko drugiej osoby można być i próbuje doprowadzić do zupełnego złączenia się ciał. Ankiersztejn, pracująca jako zawodowa fotografka, na co dzień portretuje ciało. W cyklu „Closeness” ten znany jej świetnie motyw staje się językiem, którego artystka używa do opowiedzenia o miłości, zaufaniu i duchowej symbiozie.
Wątek ciała powraca w dokumentalnym cyklu fotografii Wiktorii Szeląg. „Piotr” to opowieść o niezwykle ambitnym, utalentowanym i aktywnym człowieku, który z niespożytą energią realizuje swoje pasje. Szeląg portretuje swojego bohatera tak, by pokazać wyłącznie radosne elementy jego życia. Widzimy go podczas ćwiczeń na siłowni, rowerowych wycieczek czy malowania obrazów. Nie mamy świadomości jego unieruchomienia. O niepełnosprawnos´ci bohatera dowiadujemy sie? stopniowo, w drugiej połowie cyklu.
Unieruchomienie, nie cielesne, lecz twórcze, jest tematem pracy „Wyrwać z korzeniami” Karoliny Breguły. Zakopując się w ziemi, artystka cytuje „Self-burial”, konceptualny gest Keitha Arnatta z 1969 roku. „Wyrwać z korzeniami” jest efektem rozważań na temat nomadycznego życia współczesnych twórców. Praca powstała w 2013 roku, pomiędzy dwoma stypendialnymi podróżami do odległych krajów. Symboliczne unieruchomienie na skwerku pod warszawskim domem artystki jest wyrazem jej obawy przed kolejnym oderwaniem od twórczego kontekstu. Być może – martwi się Breguła, odwracając myśl Arnatta - im mniej artystki w jej własnym świecie, tym mniej wartościowa jej sztuka.
Karolina Malinowska w swoim projekcie „SKM” dokumentuje aktualny stan 12 stacji warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej, którą codziennie dojeżdża do domu. Inspirowana cyklami fotograficznymi Eda Ruschy, tworzy serie automatycznych obrazów pokazujących wszystkie stacje z tej samej perspektywy. Praca Malinowskiej nie jest wycieczką kolejką podmiejską, lecz obdartą z emocji relacją z kondycji przestrzeni publicznej i stanu historycznej architektury (część stacji to dzieła wybitnego architekta Arseniusza Romanowicza). Mimo często zasmucających efektów pracy Malinowskiej, chaos architektoniczny otaczający niektóre stacje wydaje się być jednak malowniczy
„.Fajnie wyglądasz” - chciałoby się Szybkiej Kolei Miejskiej powiedzieć za Martyną Zarembską, której tymczasowe działanie polegało na umieszczeniu w znanej jej dobrze przestrzeni publicznej komunikatów literowych zaczerpniętych ze studenckich rozmów. Poprzez sformułowania pochodzące z codziennego języka, Zarembska skomentowała miasto wokół nas. Dzięki jej ingerencji, przestrzeń publiczna stała się na moment przyjaźniejsza i bardziej komunikatywna.
KAROLINA BREGUŁA - artystka multimedialna, autorka instalacji, happeningów, wideo i fotografii. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, doktorantka na tej samej uczelni. Autorka wielu wystaw w kraju i za granicą, laureatka nagrody w konkursie Spojrzenia 2013, wielokrotna stypendystka MKiDN. Autorka takich projektów jak Fire-Followers (2013), Biuro tłumaczeń sztuki (2010) czy Niech nas zobaczą (2003). Mieszka i pracuje w Warszawie.
„Myśleć obrazem” to prezentacja prac z unikatowych warsztatów cross-medialnych prowadzonych przez Alinę Skibę – malarkę, reżyserkę, scenarzystkę i scenograf. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Artystka zajmuje się wieloma dziedzinami sztuki. Jest autorką filmów krótkometrażowych, animowanych i telewizyjnych, reklam oraz teledysków. Kolejne prace, to przede wszystkim praktyczne realizacje, poparte wiedzą teoretyczną z zakresu: kompozycji, dramaturgii, roli światła i scenografii czy obrazu malarskiego. Założeniem programu była współpraca studentów z różnych dziedzin: operatorów i reżyserów, animatorów i montażystów oraz fotografów i plastyków.
Świat fashion, glamour, beauty od prawie dwóch wieków fascynował fotografów zajmujących się modą i reklamą. W świecie tym od początku rządzi niepodzielnie fotografia mody. Nie dość, że coraz bardziej intensywnie rozwijająca sią dziedzina fotografii to w dodatku coraz bardziej - nomen omen - modna. Warszawska Szkoła Reklamy w odpowiedzi na nowe zapotrzebowanie oraz zmieniające się trendy w fotografii realizuje dla swoich słuchaczy zajęcia poświęcone fotografii mody. Wybitną specjalistką z tej dziedziny, która z nami współpracuje, jest Agnieszka Dąbrowska.
Zajęcia z grafiki komputerowej są w WSR bardzo rozbudowane. Szkoła uczy obsługi wszystkich programów graficznych wykorzystywanych w branży projektowej i reklamowej, zarówno na platformie PC, jak i Mac. Prace zaliczeniowe powstały na zajęciach z Adobe Illustrator prowadzonych przez Michała Buśkiewicza.
Reklama prasowa jest ciągle jedną z trzech najpopularniejszych – i najczęściej wykorzystywanych przez reklamodawców – form reklamy.
Projektowanie reklam prasowych jest więc umiejętnością tyleż fascynującą, co pożądaną i cenioną na branżowym rynku pracy.
Tworzenie prasowego przekazu reklamowego nie jest jednak łatwe, wymaga połączenia wielu umiejętności, nie tylko technicznych. Odbywa się bowiem na trzech różnych poziomach: stricte kreatywnym (koncepcji, idei, pomysłu), wizualnym (art directoring) i językowym (copywriting). Przy tym nie jest to twórczość dowolna i swobodna, jak typowa działalność artysty, gdzie właściwie wszystko zależy od jego pomysłu. Autor reklamy musi dostosować się do szeregu wymogów strategicznych i graficznych zawartych w briefie, napisanym lub zaakceptowanym wcześniej przez klienta-reklamodawcę.
Prace prezentowane na wystawie to projekty (wybrane spośród blisko stu prac), które powstały na zajęciach warsztatowych prowadzonych przez Sławomira Wojtkowskiego w roku szkolnym 2013/2014. Ich autorami są Słuchacze grup dziennych i zaocznych specjalizacji graficznej.
Marta Ankiersztejn SGI • Justyna Baran FOTOzII • Edyta Bartkiewicz FOTOII • Kamil Bąk SGzI • Alex Bielicki TVII • Kajetan Borowski TVI • Marek Borowski TVI • Paulina Broniarek SGI • Martyna Cikorska SGI • Kinga Hajduk FOTOzI • Adelina Jędruszak SGII • Katarzyna Kamińska SGI • Klaudia Kamińska SGzI • Daria Kardas SRzI • Piotr Kasza TVI • Tomasz Kotermański TVI • Eliza Krasna TVI • Anna Lange FOTOII, SGII • Paulina Lipińska FOTOII • Radosław Łukaszek SGI • Karolina Malinowska FOTOzI • Piotr Mijalski TVI • Patrycja Paszta SGzI • Adam Puwalski SGII • Michał Rogala IMiNS • Grzegorz Rusinek SGI • Andrzej Sągin IMiNS • Joanna Serafin-Anguzu SRI • Kamila Suszek FOTOI • Emilia Szatkowska SGI • Wiktoria Szeląg FOTOII • Klaudia Szydło SGII • Ewelina Świtalska FOTOI • Jan Świrski TVzI • Magdalena Turska SGzI • Anna Wilczyńska SGzI • Nell Wicher SGII • Magdalena Zając TVI • Martyna Zarembska SGI i inni.