O tym i nie tylko opowiadał nasz prelegent w czasie informacji roku szkolnego 2023/2024 dla grup wrześniowych dziennych, weekendowych i zaocznych.
Według Igora Farafonowa, znajdujemy się w dość charakterystycznym miejscu cyku twórczego, w którym kładziemy duży nacisk na automatyzację. Podobne momenty zdarzały się w historii sztuki regularnie - powstanie druku, fotografii czy wreszcie technik cyfrowych - i budziło podobne kontrowersje. Te rewolucje na zawsze zmieniły sposób, w jako tworzymy i konsumujemy treści kultury. To też moment, w którym stajemy przed pytaniem o charakter twórczego procesu i naszej w nim roli jako twórców.
Związek między kulturą a technologią odczytuje on na zasadzie sinusoidy, w której na zmianę automatyzujemy i na nowo przejmujemy kontrolę nad danymi dziedzinami twórczości. Dlatego, w ocenie Farafonowa, mamy się czego obawiać. Wieszczy on w pewnym sensie koniec kreatywności zastąpionej przez coraz lepsze i coraz szybciej uczące się algorytmy. Z drugiej strony to jednak my jako ludzie i odbiorcy decydujemy o kierunku zmian oraz popularności danych treści. I tu przewagę zyskuje przekorna, twórcza i nieprzewidywalna ludzka natura. Przełamywanie schematów, wychodzenie poza wytyczone linie i normy pozostaje naszą ludzką domeną, w której jeszcze długo pozostaniemy mistrzami.
Product designer, prezes zarządu firmy projektowo-badawczej Uxeria, ekspert Społeczności Lekarzy Innowatorów NIL IN, projektant i badacz UX, kierownik projektów, konsultant Uxowy. Mentor UX programów akceleracyjnych, jak Google Launchpad, HugeThing, GovTech. Członek międzynarodowej społeczności eksperckiej Google Experts Community. Właściciel i założyciel firmy Uxeria, zaangażowany w zdecydowaną większość z blisko 500 zrealizowanych projektów. Pracował nad strategicznymi projektami z takimi firmami i instytucjami jak The Coca Cola Company, MasterCard, Nike, PKO BP, Santander, Alior Bank, Pfizer, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Znany mówca takich konferencji jak: UX Poland, Product Camp, World Usability Day, Forum IAB, Mobile Trends i wielu innych. Gość podcastów nietylko.design, Apploads. Cytowany m.in. przez media Puls Biznesu, Interaktywnie, Media&Marketing.